You are not a tennis player, you just play tennis…

You are not a tennis player, you just play tennis…
12. mája 2020 BAJAN Wordpress

Pred nedávnom som na internete objavila článok od bývalej tenistky Sandry Zaniewskej a jeho nadpis ma od prvej chvíle zaujal. Myslím si, že to neplatí len o tenistoch, ale podstata tohto článku platí pre každého športovca, ktorý sa vo svojom vnútri cíti tak, že jeho ľudská hodnota závisí od športových výsledkov, ktoré dosahuje.

Každý z nás pozná ten pocit, keď vyhráme zápas alebo turnaj, dostaneme stovky správ o tom akí sme neskutoční, ako si to zaslúžime a ako veľmi nám všetci gratulujú. Tento pocit je pre nás všetkých ako droga a my ho túžime zažívať stále viac a nikdy z neho nie sme nasýtení.

Ako vo všetkom aj tu je však druhá strana mince. Keď sa vám nedarí a zrazu tu nie je nikto. Cítite samotu a svoj neúspech si doslova môžete zožrať sami. Dostanete pár “milých” správ od ľudí, ktorí si stavili na váš zápas a vy ste pre nich retardovaný, nemožný a v najhorších prípadoch sa Vám vyhrážajú aj tým, že si nájdu buď Vás alebo Vašu rodinu.

Takto to chodí v každom športe. Nie nadarmo sa hovorí, že úspech je všetkých, no neúspech iba jedného.

Za tie roky si človek na toto celé dokáže ako tak zvyknúť, niekedy to bolí menej inokedy viac, no nemáte na vyber. Aj napriek tomu, že sa cítite niekedy mizerne, na druhý deň musíte vstať a odznovu obetovať všetko pre Váš sen. Aj keď tam nie je nikto, musíte veriť v sám seba, čo je niekedy to najťažšie.

Hranica medzi úspechmi a neúspechmi je naozaj tenká. Tak isto ako blízko dokáže byť šťastie od depresie. Áno, použijem slovo depresia, lebo až tak ďaleko Vás neúspech v športe a pocit, že nie ste dosť dobrý dokáže doviesť. Čím ďalej, tým častejšie ju u športovcov vidím. Ani ja som nebola výnimkou a sama som zistila ako ďaleko Vás hnanie sa za úspechom dokáže doviesť.

V takýchto chvíľach si treba uvedomiť ale, kto vlastne sme. My nie sme tenisti, my tenis iba hráme. A preto by sme nemali nikomu dovoliť a hlavne nie sami sebe, hodnotiť to, akí sme na základe našich úspechov a neúspechov v športe .

Sme oveľa viac než len športovci.

Sme ľudia, ktorí môžu robiť chyby a je to úplne v poriadku .

Aj keby som už v živote nemala vyhrať žiadny zápas, viem, že moje ľudské hodnoty sú oveľa vyššie ako boli všetky moje úspechy a neúspechy a verím, že je to tak u každého jedného z Vás.

Preto si hlavne pamätajme : nie sme tenisti, my tenis iba hráme …. 🙂